poniedziałek, 25 lutego 2019

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP nr 2

     21 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., więc w tym roku obchodzony jest już po raz 20 - ty. To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 r. zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  
     Obchody tego święta mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata i zwrócenie uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Dla Polaków przesłanie jest jedno – dbajmy o swój najpiękniejszy na świecie język ojczysty.
     W naszej szkole również obchodziliśmy 21 lutego Dzień Języka Ojczystego. Nauczyciele świetlicy i biblioteki szkolnej zorganizowali wspólnie konkursy dla uczniów klas I-III i IV – VIII. To już III edycja takiego konkursu. Naczelnym zadaniem dla wszystkich uczestników konkursu było wykazanie się znajomością pięknej i poprawnej mowy ojczystej. Młodsi uczniowie ustnie odpowiadali na pytania, wskazywali właściwe wyrażenia funkcjonujące w naszym polskim języku oraz czytali „wierszyki ćwiczące języki”, czyli trudne w wymowie. Natomiast starsi uczniowie wypełnili pisemny test sprawdzający ich poprawną polszczyznę oraz czytali „połamańce językowe”. Czytanie „połamańców” dostarczyło wszystkim znakomitej zabawy. Pytania do testu zaczerpnięto ze Słownika Poprawnej Polszczyzny, Słownika synonimów i Słownika związków frazeologicznych, czyli tych, z których uczniowie korzystają na różnych zajęciach szkolnych. Test odbył się 21 lutego i wzięło w nim udział 40 uczniów. Należy zauważyć, że co roku przybywa uczestników. Konkurs uroczyście otworzyła p. wicedyrektor Ewa Welk, życząc uczniom powodzenia. Nauczyciele - organizatorzy zapoznali uczniów z informacjami dotyczącymi genezy święta.
Imprezie towarzyszyła wystawa zorganizowana w bibliotece szkolnej, prezentacja słowników i połamańców językowych.

Nauczyciele świetlicy i nauczyciele-bibliotekarze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz