piątek, 26 lutego 2016

Biblioterapia, bajkoterapia - książki, o których warto porozmawiać

Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła się o książki dla najmłodszych. Są to pozycje, które można wykorzystać podczas pracy z tekstem literackim czy podczas zajęć biblioterapeutycznych.



  Opowiadania dla przedszkolaków / Renata Piątkowska ; il. Iwona Cała. - Wyd. 3. - Warszawa : Wydawnictwo Bis, 2015.

Zbiór opowiadań dla dzieci w których narratorem jest kilkuletni Tomek. Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Ciepłe, mądre i dowcipne opowiadania, których lektura sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym. Książka jest bogato ilustrowana.
                                                                           Informacja ze strony internetowej Wydawnictwa BIS.





Cukierek dla dziadka Tadka / Ivona Březinova ; przeł. Maria Marjańska-Czernik ; il. Justyna Mahboob. - Warszawa : Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, 2008.

      Ukochany pradziadek pięcioletniego Janka coraz częściej o czymś zapomina i robi różne dziwne, czasem śmieszne rzeczy. To, co Janek traktuje jako świetną zabawę, jest jednak sygnałem postępującego poważnego schorzenia. Choroba Alzheimera, z którą musi się zmierzyć cała rodzina, ich obu paradoksalnie bardzo do siebie zbliżyła, gdyż w pewnym sensie postawiła ich na podobnych pozycjach. Mały chłopiec staje się dla chorego pradziadka punktem oparcia i towarzyszem jego zmagań z codziennością, w której staruszek czuje się coraz bardziej zagubiony.

          Choć połączenie tematyki i adresata książki może wydawać się szokujące, nie ma się czego obawiać. Ten trudny temat poruszany jest tu bez zbędnego pouczania i wyjaśnień, pokazany poprzez przygody Janka z pradziadkiem tak, jak je przeżywa i postrzega dziecko, a ciepłe, pogodne i pełne humoru ilustracje doskonale oswajają problem. Autorka pokazuje, jak ważne jest trwanie razem w dobrym i złym, ale i możliwość wygospodarowania czasu i przestrzeni tylko dla siebie.
                                                                     Informacja ze strony Wydawnictwa Stentor.





Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych / Artur Barciś [et al.] ; il. Marcin Piwowarski ; [wstęp, koment. Katarzyna Klimowicz]. - Wyd. 2 poszerz. i popr. - Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2015.

     Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu!

      Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

     W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.

                                                                     Informacja ze strony Wydawnictwa Nasza Księgarnia.




To Ja! : historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie / przełożyła Dominika Julia Umińska. - Warszawa : Prószyński Media, 2015.

        Pełne fantazji historyjki, które pocieszą, ukoją żal i wzmocnią siły naszych dzieci, podpowiedzą, jak być samodzielnym i odważnym.
       Kiedy dzieci zaczynają odkrywać otaczający je świat, zdarza się, że potrzebują pocieszenia, rady i wsparcia. Pełne fantazji historyjki to znakomity pretekst do rozmowy o uczuciach i przeżyciach. O radości i wściekłości, o złości i strachu, o smutku, miłości i przyjaźni oraz o zazdrości.

      Historyjki opowiadają o dzieciach, które stanęły w życiu przed najrozmaitszymi wyzwaniami: Tomek boi się spać w nowym pokoju, mała Lila odbywa swoją pierwszą samodzielną wyprawę do piekarni, Krzyś nie lubi chodzić do dentysty, Rózia uczy się pływać, Mirek zaś musi pogodzić się z tym, że na świecie pojawił się młodszy brat. Z tymi i innymi bohaterami dziecko przeżywa dumę i radość z pokonania strachu i dokonania czegoś, na co nie ma odwagi, uczy się rozmawiać o swoich emocjach i doświadczeniach.

                                             Informacja ze strony internetowej Wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa małych i dużych / napisała Joanna Krzyżanek ; zil. Marcin Ciseł. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2008.

Jak mówić dzieciom o ich prawach? Dzieciaki z ulicy Tulipanowej ułatwią to zadanie!

           Książka opowiada o małych mieszkańcach kamienicy przy ulicy Tulipanowej. I o tym, że to dobrze, że różnimy się między sobą. Bo co by było, gdyby na świecie wszyscy lubili jeść agrestowe ciasto, jeździć na rowerze, szyć z gałganków lalki i króliczki z bardzo długimi uszami, nosić sukienki oraz filcowe kapelusiki? I wszyscy wyglądaliby tak samo?

Potrzebują tej książki dzieci – by wiedziały, jakie mają prawa, by rozumiały, że muszą szanować prawa innych! Potrzebują tej książki dorośli, rodzice i nauczyciele – by wiedzieli, w jaki sposób mówić dzieciom o ich prawach, by potrafili uczyć je odpowiedzialności! Zaprojektowane i wymyślone przez autorów prawa powstały w zgodności z Konwencją o prawach dziecka.

Pierwsze wydanie tej książki zostało nagrodzone w VII edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

                                                                                    Informacja ze strony Wydawnictwa Jedność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz