30. stycznia odwiedzili naszą Bibliotekę uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrołęce. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych na temat „W krainie Królowej Śniegu”. Po wysłuchaniu fragmentów baśni H. Ch. Andersena pt. ”Królowa Śniegu” dzieci malowały pracę związaną z tematem zajęć a następnie wykonywały budowle z klocków.
czwartek, 30 stycznia 2025
poniedziałek, 20 stycznia 2025
Styczniowy numer "Biblioteki w Szkole"
Ukazał się styczniowy numer czasopisma "Biblioteka w Szkole". Znajdziecie w nim rady jak pracować z młodzieżą, która niechętnie podejmuje inicjatywy edukacyjne. Przeczytacie o sposobach promocji biblioteki oraz wskazówki jak organizować wydarzenia i akcje. Opublikowane konkursu z pewnością będą sposobem na popularyzację czytelnictwa.
Zachęcam do lektury.
środa, 8 stycznia 2025
Usprawnienie dostępu do kolekcji muzyki w zbiorach cyfrowych Biblioteki Narodowej
Zakończono realizację Projektu Krajowego Planu Odbudowy "Usprawnienie dostępu do kolekcji muzyki w zbiorach cyfrowych Biblioteki Narodowej”. Usprawniono wyszukiwanie nut i nagrań dźwiękowych, oraz utworzono 10 nowych kolekcji w Polona.pl, w tym obszerny zbiór dotyczący polskich kompozytorek.
• Z repertuaru mandolinisty i mandolinistki
• Tańce amerykańskie
• Cyganomania muzyczna
• Sztajerki ulubione
Trzy kolekcje prezentują najpopularniejsze techniki drukarstwa muzycznego w Polsce na przestrzeni dziejów:
• Druki muzyczne czcionkowe
• Miedzioryt muzyczny
• Początki litografii muzycznej
Dwie kolekcje gromadzą wizerunki instrumentów muzycznych, co pokazuje, że zbiory biblioteczne innych typów są komplementarne względem zbiorów nutowych czy dźwiękowych i stanowią dla nich istotny i ciekawy kontekst:
• Instrumenty muzyczne w sztuce: grafika, rysunek, malarstwo
Orkiestra góralska.[Nowy Sącz] : fot. Am. Stanisław Pennar, [1905-1939] ([miejsce nieznane : drukarz nieznany]). Pocztówka.
Najobszerniejsza kolekcja dotyczy wielkiej białej plamy w polskiej historiografii muzycznej – twórczości muzycznej kobiet:
Subskrybuj:
Posty (Atom)