W ramach ćwiczeń umysłowych proponuję krzyżówkę nt. historii książki.
Krzyżówka zapisana jest w formacie jpg. Pierwszy obraz zawiera krzyżówkę do wypełnienia, drugi zawiera rozwiązanie.
Miłej zabawy.
wtorek, 28 kwietnia 2020
czwartek, 23 kwietnia 2020
Chwytać za słówka - związki frazeologiczne - quiz
Czy znamy prawidłowe znaczenie związków frazeologicznych? Sprawdź rozwiązując quiz.
Udostępnij link do quizu nauczycielom i uczniom.
Powodzenia.
Udostępnij link do quizu nauczycielom i uczniom.
Powodzenia.
poniedziałek, 20 kwietnia 2020
Czasopisma fachowe dla bibliotekarzy
Ukazały się nowe numery czasopism dla bibliotekarzy oraz czytelników zainteresowanych bibliotekoznawstwem i książką dziecięcą.
Zachęcamy do lektury.
Zachęcamy do lektury.
czwartek, 16 kwietnia 2020
Paronimy - quiz
Paronimy - czy znasz prawidłowe znaczenie wyrazów? Zachęcam do sprawdzenia a pomoże w tym quiz. Zaproponujcie rozwiązanie quizu swoim uczniom.
Słowniki językowe - prezentacja
Przygotowałam prezentację nt."Słowniki językowe". Zachęcam do wykorzystania na zajęciach w bibliotece szkolnej.
Słowniki językowe
Słowniki językowe
środa, 8 kwietnia 2020
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa jest projektem
realizowanym przez Konsorcjum Bibliotek Naukowych Miasta Białegostoku.
Zasób PBC składa się z następujących kolekcji:
Zasób PBC składa się z następujących kolekcji:
- Dziedzictwo kulturowe
- Kartografia
- Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej
- Regionalia wraz z Dokumentami Życia Społecznego
- Naukowo-Dydaktyczna
- Muzykalia
W zasobie PBC znajduje się periodyk „U progu : czasopismo
młodzieży szkół średnich ziemi łomżyńskiej” . Pismo ukazywało się w 1926 r. i
obejmowało swoim zasięgiem Łomżę, Kolno, Grajewo, Zambrów, Ostrołękę i Ostrów
Maz. W numerze 2/1926 opublikowano artykuł o kołach zainteresowań działających
w Gimnazjum Państwowym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce.
Redakcja zamieściła również zdjęcie drużyny piłkarskiej działającej w
gimnazjum.
Czasopisma on-line dla bibliotekarzy
Czasopisma on-line wydawane przez biblioteki pedagogiczne

Dialogi Biblioteczne - półrocznik wydawanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Lompy w Katowicach. Jego zadaniem jest wspomaganie pracy nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Główne obszary tematyczne koncentrują się wokół wymiany doświadczeń zawodowych i dzielenia się dobrymi praktykami, prezentacji działalności bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz przeglądu wybranych działań realizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.
Edu-wsparcie – półrocznik wydawany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie. Na łamach pisma publikowane są materiały związane z oświatą oraz szeroko rozumianą tematyką bibliotekoznawczą, artykuły teoretyczne, sprawozdania, komunikaty, recenzje i omówienia.

Impresje Biblioteczne - to czasopismo wydawane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej. Na łamach pisma prezentowane są artykuły poruszające problematykę wykorzystania nowych technologii w oświacie, edukacji regionalnej, dziejów szkolnictwa i bibliotek. Omawiane są także bieżące wydarzenia związane z działalnością placówki.
Siglum - rocznik wydawany przez Pedagogiczną Bibliotek Wojewódzką im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi.
Inne
ARCHIWUM CYFROWE Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
W bazie znajdują się archiwalne wydania czasopism „Bibliotekarz”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Przegląd Bibliotekarza”, „Zagadnienia Informacji Naukowej” z lat 1908-2018.
Biblioteka – rocznik wydawany przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Jest to czasopismo naukowe, którego celem jest prezentacja badań naukowych z zakresu szeroko rozumianej problematyki dotyczącej zagadnień zarówno współczesnego bibliotekarstwa, bibliologii, informacji naukowej i dokumentacji oraz prasoznawstwa jak i historii bibliotek, dziejów książki i zbiorów bibliotecznych.
Biblioteka i Edukacja- jest to półrocznik wydawany przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Publikuje artykuły, sprawozdania z konferencji i sympozjów naukowych, relacje z ciekawych wydarzeń, recenzje i omówienia wybranych pozycji z dziedziny informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz dziedzin pokrewnych.
Bibliotekarz Lubelski – rocznik wydawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na jego łamach publikowane są artykuły dotyczące historii książek, zbiorów i bibliotek, współczesnych problemów bibliotekarstwa, historii Lublina i Lubelszczyzny w dokumentach bibliotecznych.
Bibliotekarz Lubuski - jest pismem branżowym wydawanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Publikuje teksty problemowe, poświęcone zmianom we współczesnym bibliotekarstwie, a także dotyczące aktualnego rynku księgarskiego i wykorzystania nowych mediów.
Bibliotekarz Opolski – kwartalnik wydawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu.

Bibliotekarz Warmińsko-Mazurski - kwartalnik wydawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie. Publikuje artykuły na temat bibliotekarstwa warmińsko-mazurskiego, informacje, materiały metodyczne, relacje z imprez, konkursów, otwarcia obiektów.
Bibliotekarz Zachodniopomorski - jest czasopismem branżowym środowiska bibliotekarskiego, wydawanym w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Stanowi forum wymiany poglądów bibliotekarzy z regionu.
Biuletyn EBIB - jest czasopismem fachowym, adresowanym do bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej reprezentujących różne rodzaje bibliotek i inne instytucje oraz do przedstawicieli innych zawodów. Czasopismo aspiruje do tego, by być szczególna platformą wymiany poglądów na temat dostępu do informacji, organizacji intelektualnych zasobów nauki, kultury i edukacji oraz promocji otwierania tych zasobów.
poniedziałek, 6 kwietnia 2020
piątek, 3 kwietnia 2020
środa, 1 kwietnia 2020
Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Prezentujemy Mazowiecką Bibliotekę Cyfrową. Jest ona tworzona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego we współpracy z bibliotekami publicznymi województwa mazowieckiego oraz bibliotekami dzielnicowymi w Warszawie.
Głównym celem MBC jest stworzenie bezpłatnego dostępu do
zdigitalizowanych materiałów bibliotecznych i archiwalnych poprzez Internet.
Zasób MBC to przede wszystkim materiały ważne dla naszego regionu: varsaviana i
mazoviana. Znaczące miejsce zajmuje w nim również dziedzictwo kulturowe.
Z zasobu MBC książka dla dzieci.
Dla małych przyjaciół zwierząt / Jadwiga Chrząszczewska.
Warszawa : Wydawnictwo Michał Arct.
Subskrybuj:
Posty (Atom)