czwartek, 3 lipca 2025

SERWIS PRASOWY 2/2025

 SERWIS PRASOWY 2/2025


           W bieżącym Serwisie Prasowym polecam czasopisma fachowe dla bibliotekarzy.
   „Biblioteka w Szkole” jest miesięcznikiem nauczycieli bibliotekarzy wydawanym przez Wydawnictwo Sukurs. Na wstępie numeru 4/2025 „Biblioteki w Szkole” Redakcja zamieściła aktualne informacje dotyczące procedury realizowania Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na 2025. Pomocny w tych działaniach będzie wykaz artykułów opublikowanych we wcześniejszych numerach miesięcznika[1].
        Agnieszka Kownatka-Ruszkowska przedstawiła w swoje ulubione wydawnictwa i ich książkowe hity, których nie może zabraknąć w bibliotece. Autorka zastrzega, że jej opinia jest całkowicie subiektywna[2]. Dla uczniów szkół średnich Agnieszka Kownatka-Ruszkowska opracowała wykaz 10 wartościowych książek[3]. Autorka stwierdza, że „Bookmedia mają jednak też ciemniejszą stronę. Nie da się ukryć, że to one są odpowiedzialne za sukcesy kiepskiej literatury, m.in. serii o rodzinie Monet czy Westwood Academy. Wśród wielu zapalonych miłośników literatury, dzielących się szczerymi recenzjami, znajdują się też książkowi influencerzy opłacani w ramach kampanii promocyjnych i polecających szmirę”[4].
       Anna Żyłka dzieli się swoimi doświadczeniami w organizowaniu spotkań autorskich w szkole podstawowej[5]. Autorka wymienia zalety takich spotkań dla organizatorów, uczestników i zaproszonych autorów oraz podkreśla jak ważne jest dostosowanie tematyki spotkania do wieku i zainteresowań uczniów, wybór czasu i miejsca spotkania.
      Jolanta Marzec zachęca do organizowania okolicznościowych wydarzeń i akcji edukacyjnych z okazji Dnia Dobrych Uczynków przypadającego 19 maja[6]. Autorka zamieszcza przykładowe pomysły działań organizowanych w szkole i poza szkołą, wymienia bohaterów filmowych i literackich, których można wykorzystać w promowaniu postaw altruistycznych, poczucia odpowiedzialności za innych, znaczenia bliskości. Według autorki „Dzień Dobrych Uczynków to świetna okazja do realizacji wybranych treści podstawy programowej. Powinno to ułatwić pozyskanie wsparcia nauczycieli przedmiotów[7].
      „Poradnik Bibliotekarza” jest pismem dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych. Wydawcą miesięcznika jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
      W numerze 4/2025 „Poradnika Bibliotekarza” Martyna Figiel przypomina sylwetkę Stefana Żeromskiego – jednego z Patronów Roku 2025[8]. Patronką Roku 2025 jest również poetka Maria Jasnorzeswska-Pawlikowska. Z tej okazji Elżbieta Trojan opracowała zestawienie bibliograficzne[9]. Czytelnicy znajdą również w tym numerze „Poradnika Bibliotekarza” recenzje książek o tematyce wielkanocnej[10] oraz książek dla miłośników kotów[11].
                                                                                           Zachęcała do lektury
                                                                                        Edyta Dobek

[1] Szkoła otrzymała dotację NPRC. I co dalej? Biblioteka w Szkole. – 2025, nr 4, s. 4-6

[2] A. Kownatka-Ruszkowska : Książki, które warto kupić. Biblioteka w Szkole. – 2025, nr 4, s. 12-17

[3] A. Kownatka-Ruszkowska : Nieodkryte hity bookmediów. Biblioteka w Szkole. – 2025, nr 4, s. 18-19

[4] Tamże, s. 18

[5] A. Żyłka : Spotkania z autorami regionalnymi. Biblioteka w Szkole. – 2025, nr 4, s. 26-28

[6] J. Marzec : Dzień Dobrych Uczynków (19 maja). Biblioteka w Szkole. – 2025, nr 4, s. 32-35

[7] Tamże, s. 34

[8] M. Figiel : Stefan Żeromski – bibliotekarz i społecznik. Poradnik Bibliotekarza. – 2025, nr 4, s. 9-16

[9] E. Trojan : Maria Jasnorzewska-Pawlikowska (1891-1945) poetka miłości : zestawienie bibliograficzne w wyborze. Poradnik Bibliotekarza. – 2025, nr 4, s.36-40

[10] A. Babula : Wielkanocne (i nie tylko) spotkanie z folklorem. Poradnik Bibliotekarza. – 2025, nr 4, s.5-8

[11]J. Kasperczuk : Kocie, kocham cię. Poradnik Bibliotekarza. – 2025, nr 4, s. 27-28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz