21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony, a także promocji wielojęzyczności. Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego . Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana była tablica informacyjna dotycząca Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz wystawka tematyczna „ Wydawnictwa poprawnościowe”.
21 lutego w internacie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczniów klas pierwszych. Temat spotkania to „ Czy mówimy dobrze po polsku?”
i „ Ze słownikami za pan brat”. Zajęcia nawiązywały do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na wstępie uczniowie wypowiadali się czy i z jakich słowników najczęściej korzystają.
Po przekazaniu uczniom najistotniejszych informacji dotyczących wydawnictw poprawnościowych wychowankowie wykonywali ćwiczenia w grupach z zastosowaniem różnych słowników. Następnie każdy uczeń musiał zmierzyć się z wcześniej wylosowanym połamańcem językowym.
Celem zajęć było:
- wspomaganie szkolnej edukacji polonistycznej,
- doskonalenie umiejętności sprawnego korzystania ze słowników językoznawczych,
- kształcenie umiejętności sprawnego posługiwania się językiem polskim,
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
Katarzyna Aptacy nauczyciel-bibliotekarz ZSZ nr 1 w Ostrołęce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz